Góry Świętokrzyskie

Strona główna Wycieczki Góry Świętokrzyskie

W dniach 20 i 21 czerwca 2026 r. odbyła się dwudniowa wycieczka członków PTTK Oddziału Pienińskiego w Krościenku nad Dunajcem w Góry Świętokrzyskie.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Wiślicy, jednego z najmniejszych miast w Polsce, liczącego około 500 mieszkańców. Położona w malowniczej Dolinie Nidy miejscowość zachwyca bogatą historią sięgającą początków państwa polskiego.
Odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, gdzie dzięki multimedialnej wystawie poznaliśmy dzieje dawnego grodu funkcjonującego od X do XVI wieku. W muzeum mogliśmy również podziwiać słynną Płytę Orantów – jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce.

Zwiedziliśmy także Dom Długosza oraz Bazylikę Mniejszą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego, w której znajduje się otaczana kultem figura Matki Bożej Uśmiechniętej, zwana również Matką Bożą Łokietkową.

Kolejnym punktem programu był Zamek Królewski w Chęcinach. Następnie odwiedziliśmy Rezerwat Geologiczny Kadzielnia w Kielcach, zachwycający malowniczym krajobrazem i unikatową budową geologiczną.

W Kielcach zwiedziliśmy również Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Pałac Biskupów Krakowskich – najcenniejszy zabytek miasta i najlepiej zachowaną w Polsce rezydencję z epoki Wazów. Wzniesiony w latach 1637–1644 pałac mieści obecnie główną siedzibę Muzeum Narodowego w Kielcach, gdzie podziwiać można unikatowe wnętrza z XVII i XVIII wieku oraz bogatą Galerię Malarstwa.

Po części krajoznawczej przyszedł czas na górską wędrówkę. Zdobyliśmy Łysicę (614 m n.p.m.) oraz Skałę Agaty (614 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienia Gór Świętokrzyskich.

Pełni wrażeń, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień dotarliśmy do miejsca zakwaterowania około godziny 21.00.

Następnego ranka naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Trzciance, skąd czerwonym szlakiem ruszyliśmy na Łysą Górę (595 m n.p.m.).  Po drodze podziwialiśmy słynne gołoborza – jedno z najbardziej charakterystycznych zjawisk przyrodniczych Gór Świętokrzyskich.

Na szczycie odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą pw. Trójcy Świętej oraz Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – miejsce o niezwykłej historii i duchowej atmosferze. Następnie ze Świętego Krzyża zeszliśmy Szlakiem Królewskim do Nowej Słupi, mijając po drodze słynny Pomnik Pielgrzyma Emeryka, którego nasza grupa radośnie nazwała „Świętym Emerytem” 

Kolejnym punktem naszej wyprawy było jedno z najmłodszych sanktuariów w Polsce – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie wraz z przylegającą do niego Golgotą, wypełnioną wieloma dedykowanymi kaplicami, poświęconymi historii naszego kraju.

Następnie odwiedziliśmy Szydłów – nazywany „polskim Carcassonne”. Miasto zachowało XIV-wieczny układ urbanistyczny, imponujące mury obronne otaczające starówkę oraz Bramę Krakowską. Podziwialiśmy również ruiny gotyckiego zamku, kościół farny św. Władysława, kościół Wszystkich Świętych oraz zabytkową synagogę. To XII-wieczne miasto słynie także z corocznego Święta Śliwki.

Na zakończenie odwiedziliśmy Kurozwęki, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy pałac Popielów z XIV wieku oraz dowiedzieliśmy się, ze znajduje się tutaj największa w Polsce hodowla bizonów amerykańskich.

Wycieczka obfitowała w piękne widoki, zabytki, ciekawostki historyczne oraz duchowe przeżycia – a to wszystko w prawdziwie upalne dni!  

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i niezapomnianą atmosferę!