Skip Navigation
Wycieczki członków i sympatyków Oddziału w Krościenku 2017

Krzeminiec, Wyhorlat, Szymonka SK 15-17.07.2017

W dniach 15--17 lipca 2017 grupa członków i sympatyków naszego Oddziału wybrała się na wschód Słowacji by zdobyć 3 kolejne szczyty do Korony Gór Słowacji - Krzemieniec (Góry Bukowskie, Słowackie Bieszczady), Wyhorlat (Wyhorlat) oraz Szymonkę (Góry Slańskie). Pierwszego dnia wędrowali szlakami Parku Narodowego Połoniny, pokonując trasę wiodącą z miejscowości Nowa Siedlica (Nová Sedlica) na Czerteż, skąd grzbietem Pasma granicznego przeszli na Krzemieniec. Na Krzemieńcu znajduje się miejsce w którym spotykają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Jest on zarazem najbardziej na wschód wysuniętym punktem Republiki Słowackiej. Z Krzemieńca zeszli do Nowej Siedlicy domykając pętlę. Po drodze wstąpili do stacji terenowej PN Połoniny gdzie mieli okazję zdobyć zasięgnąć "u źródła" trochę informacji na temat samego parku i jego okolic. W drodze powrotnej do miasta Snina (tam mieli nocleg) odwiedzili miejscowość Krzywe Ulickie (Uličské Krivé) a w niej przepiękną drewnianą cerkiew pw. św. Michała Archanioła z XVIII w. W miejscowości Ulicz (Ulič) przyjżeli się położonym przy granicy z Ukrainą drugowojennym bunkrom z tzw. linii Arpada oraz miniaturom cerkwi z całego regionu. Następnego dnia wyruszyli do miejscowości Zemplińskie Hamry (Zemplínske Hámre) by stamtąd wyruszyć na najwyższy szczyt, mało znanego w Polsce, pasma górskiego - Wyhorlatu. Po drodze zdobyli niezwykle ciekawy i widokowy szczyt Snińskiego Kamienia, część grupy zeszła na południową stronę grzbietu by z bliska zobaczyć jezioro Morskie Oko i z jego brzegów spojrzeć na Wyhorlat. Wszyscy następnie zdobyli najwyższy szczyt tego pasma - Wyhorlat z którego rozpościera się piękna panorama na Nizinę Wschodniosłowacką a dalej na Nizinę Węgierską oraz położone u stóp Wyhorlatu zaporowe jezioro Zemplińska szirawa. Trasa wycieczki biegła przez bukowe lasy wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO a chronioną w ramach Parku Krajobrazowego Wyhorlatu. Trzeciego dnia celem był trzeci szczyt - Szymonka w Górach Slańskich, położona w niewielkiej odległości od Koszyc i Preszowa. By dostać się na początek szlaku przejechali Góry Slańskie ze wschodu na zachód drogą przez Przełęcz Herlańską która ilością serpentyn przewyższa nawet słynną sudecką Drogę Stu Zakrętów. Punktem startowym na Szymonkę była Przełęcz Ciemny Las skąd łagodnie podeszli na sam szczyt. Po powrocie do samochodu przejechali do Preszowa gdzie zwiedzili zabytkowy kościół św. Mikołaja. Następnie przejechali do miejscowości Wielki Szarysz skąd podeszli na ruiny Zamku Szaryskiego. Pogoda dopisała i udało zrealizować się wszystkie punkty programu.
Tekst i zdjęcia: Jakub Wolski