Skip Navigation
Obchody 120-lecia Oddziału Pienińskiego

120-lecie Oddziału Pienińskiego

ODDZIAŁ PIENIŃSKI PTTK W KROŚCIENKU NAD DUNAJCEM

Jubileusz 120-lecia istnienia Pienińskiego Oddziału PTTK w Krościenku nad Dunajcem.
W dniach 16-18 sierpnia 2013 świętowaliśmy 120-lecie Oddziału Pienińskiego PTTK.
Pierwsze 2 dni obchodów miały miejsce w Szczawnicy.
Gościem honorowym była pani Elżbieta Dzikowska, która zaprezentowała zdjęcia ze swojej wyprawy do Chin.
Następnie zasłużeni członkowie Oddziału otrzymali z rąk Prezesa zarządu Głównego PTTK
Lecha Drożdżyńskiego oraz Prezesa Oddziału koleżanki Marii Barbary Szeli odznaczenia.
Oto lista naszych odznaczonych:
„50 lat w PTTK”
1. Michał Jandura
2. Stanisław Kozielec
3. Józef Głuc
4. Jan Scheiki
5. Wojciech Grzywnowicz
6. Jerzy Kwiatek
7. Maria Dyda
8. Anna Cisowska
„25 lat w PTTK”
1. Marian Jarosz
2. Mirosław Lupa
3. Jadwiga Zawalska
4. Marek Salamon
5. Katarzyna Bochnak
6. Jerzy Dyda
„Złota Honorowa Odznaka PTTK”
1. Wojciech Grzywnowicz
2. Józef Głuc
3. Maria Barbara Szela
4. Koło Przewodników Beskidzkich
„Dyplom PTTK”
1. Paweł Jandura
2. Wojciech Przybycień
3. Katarzyna Bochnak
„Brązowa Honorowa Odznaka PTTK”
1. Jerzy Dyda
2. Marian Jarosz
„Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży”
1. Tomasz Gabryś
2. Marek Salamon
3. Bogusław Siedlarczyk
Na zakończenie tego dnia była słodka niespodzianka od cukierni „Piotrowscy” z Krościenka,
którzy przygotowali wyśmienity, stosowny do okoliczności tort.
Dzień III obchodów to była niedziela 18 sierpnia 2013.
Rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godzinie 9.00 w zabytkowym XIV wiecznym kościele pw.
Wszystkich Świętych w Krościenku n.D, którą celebrowali ks.dr Andrzej Jedynak – kapelan
Oddziału „Beskid” w Nowym Sączu, który wygłosił również homilię nawiązującą do tradycji i
historii PTTK naszego Oddziału i zasłużonych osób dla rozwoju naszego Oddziału, oraz
ks. Czesław Noworolnik, obecnie wykładowca w seminarium Duchownym w Tarnowie i członek naszego Oddziału.
Mszę Świętą uświetniła swoją grą Orkiestra Dęta OSP z Krościenka n.D pod dyrekcją
Krzysztofa Szewczyka, a śpiewem grupa "Krościeńcanki".
Za organami zasiadł organista Robert Knutelski.
Po zakończeniu Mszy Św. pani Prezes podziękowała wszystkim za wspólne spotkanie i
modlitwę. Szczególnie ciepło zwróciła się do kolegi Józefa Mikołajczyka, naszego długoletniego działacza, który od lat przebywa na wózku inwalidzkim.
Było to bardzo wzruszające widzieć łzy w jego oczach, gdy podeszła i mocno go uściskała.
Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Następnie autobusem zapewnionym przez firmę "Salamontravel" przemieściliśmy się na
przystań flisacką do Sromowiec Kątów, gdzie pięknie przywitał nas prezes PSFP Jan Sienkiewicz i zaprowadził do przygotowanych łodzi.
Płynęliśmy do Krościenka przy wspaniałej pogodzie, która uwidaczniała mijane krajobrazy.
W opowieści flisaków wplatała się muzyka regionalna i śpiewy "Krościeńcanek"- a repertuaru
nie zabrakło! Obok nas na kajaku płynął ks. Czesław Noworolnik.
W Krościenku czekał na nas przygotowany przez kol. Katarzynę Zaziąbło posiłek składający się z kwaśnicy, kiełbasy lub kaszanki na gorąco (częściowo sponsorowany przez firmę Szubryt). W tym bardzo ciepłym dniu gasiliśmy pragnienie wodą mineralną "Kinga", którą ofiarował nam właściciel p. Głuc Stanisław. Następnie prowadzący Marek Salamon i Andrzej Dziedzina- Wiwer zaprosili wszystkich na uroczyste otwarcie Wystawy Okolicznościowej zorganizowanej w GCK wielkim wysiłkiem przez kolegów: Wiktora Ćwiertniewicza, Mariana Jarosza, Michała Jandury i innych. Jan Kubik trombitą oznajmił otwarcie- i można już było podziwiać pamiątki dotyczące historii Oddziału i całego regionu. Wkrótce zgodnie z programem przenieśliśmy się do amfiteatru "Pod Wierzbą", gdzie kol. Prezes przedstawiła krótką historię Oddziału.
Czas umilały nam Orkiestra Dęta OSP Krościenko, "Krościeńcanki" i "Małe Pieniny" oraz zespół z Kluszkowiec. Na koniec przewidziano biesiadę ze wspólnym śpiewem popularnych piosenek, którą prowadzili członkowie muzyki regionalnej Jan Kubik, Marian Jarosz i Marek Salamon. Wcześniej mieliśmy okazję uśmiać się do łez z wyczynów gości, którzy próbowali swoich sił w tańcu zbójnickim, grze na trombicie czy basach. Po zakończeniu wytrwali członkowie Oddziału uraczyli się ofiarowanym przez ks. Jedynaka tortem. Dziękujemy, był pyszny.
W tym miejscu chciałabym jeszcze raz podziękować sponsorom, których nie wymieniłam wcześniej, a bez których byłoby trudniej zorganizować te obchody. Są to: Nasza Pani Poseł na Sejm Anna Paluch, Bank Spółdzielczy Krościenko, Pieniński Park Narodowy, GOPR, "Waluś" M. H. Kozłowscy, Urząd Gminy Czorsztyn.
Pamiętamy również o pracownikach GCK, którzy wykazali ogromną pomoc i zaangażowanie w przygotowanie imprezy. Wspomnieć należy też osoby, które społecznie poświęciły swój czas i wysiłek w zorganizowaniu tej uroczystości. Oprócz wymienionych w tekście są to: czuwająca nad całością kol. prezes M. B. Szela, Stasia Jandura- Wybraniec, Agata Słowik, Wojtek Przybycień, Mikołaj Urbaniak, Jerzy Zięba, Kuba Wolski, Paweł Jandura, oraz Marek Salamon- szef Komitetu Organizacyjnego obchodów.

Tekst: Anna Salamon
Zdjęcia: